Něco pro maminky – síla ženského sdílení

Tímto dalším blogovým článkem bych chtěla obohatit maminky. Ať už se na mateřství chystáte, nebo jej právě prožíváte, či prožíváte nějaké záležitosti s mateřstvím spojené, myslím si, že tento článek by mohl být právě pro vás.

K dnešnímu tématu jsem oslovila moji kamarádku Klárku, která má hodně silné zážitky okolo mateřství. Koho by zajímalo více, může se podívat přímo k ní na web www.vypnihlavu.cz. Podle mého názoru tam najdeme zajímavé informace každá z nás. Mě nejvíce zaujaly zklidňující nahrávky a meditace. Ale najdete tam i mnohem hlubší témata. Ať se vám líbí! A teď už článek od Klárky:

 

Síla ženského sdílení

Milé maminky, když Danča přišla s nápadem, že bych mohla přispět svým článkem k ní na blog, udělalo mi to velkou radost. Jsem vděčná za každou příležitost, kdy mohu ženám předat trochu pozitivního naladění a svého nadšení. Do čeho že jsem to nadšená?

Abych pravdu řekla, tak nějak tak celkově do života, do mateřství… A poslední měsíce i do své práce, která je zároveň mým krásným posláním. Když jsem koncem léta 2016 otěhotněla, začala potichu a nenápadně moje vnitřní transformace. Prohloubila se krásným porodem mého syna Olivera v květnu 2017 a od té doby se zesilovala každou další mateřskou zkouškou, každým náročnějším obdobím, které jsme překonali.

Když jsem na podzim 2019 v 5. měsíci svého druhého těhotenství potratila dcerku, na kterou jsme se moc těšili, ocitla jsem se ze dne na den z poklidných vod spokojené mateřské rutiny v nebezpečně rozbouřeném oceánu emocí. Chvíli s hlavou pod hladinou, chvíli nad. Zmítala jsem se v něm několik měsíců a jediné, co jsem věděla, bylo, že chci nejen přežít, ale znovu být šťastná. Jenže jak?

Vypni hlavu a přestaň s hodnocením

Nejdřív jsem si myslela, že musím zapomenout, už nikdo na to nemyslet a nemluvit o tom… Chyba. Pak jsem začala běžet závod sama ze sebe sebou, jehož cílem byla dokonalost. Říkala jsem si: Asi nejsem dost dobrá máma, když se naše dcera rozhodla odejít, asi se musím zlepšit v tom a v tom a v tomhle… Taky chyba.

Získat po takto hlubokém traumatu znovu ženskou a mateřskou sebedůvěru šlo postupně, na moji povahu někdy i docela pomalu, ale vytrvalost (a vyčerpání) mě dovedla do magického bodu úlevy a objevení daru, který mi tu naše holčička nechala. Svým rozhodnutím (prozatím) se vzdálit mě přivedla zpátky k sobě, k tomu, abych se nebála své opravdovosti a abych v ní žila. Dovedla mě mezi ženy, k síle sdílení zkušeností, bolestí a příběhů, k síle podpory bez hodnocení a posuzování.

Buď NA SEBE hodná

Čtvrt roku po potratu jsem znovu nastartovala svoji plodnost a zrodil se ve mě projekt VYPNI HLAVU a s ním tematické relaxační nahrávky pro všechny, kteří se potřebují na chviličku zastavit, kterým není jedno, jak se v životě a sami se sebou cítí… Když jsem pak pracovala na e-booku a online kurzech pro ženy, prošla jsem úžasnou vnitřní terapií, díky které jsem se konečně začala po potratu cítit silnější než kdy dřív.

Posílila mě laskavost vůči sobě samotné, péče a pozornost, kterou jsem si věnovala, a to, že jsem na sebe po všech stránkách začala prostě a jednoduše být hodná. Přijala jsem se tak, jak jsem tady a teď. Dovolila jsem si NEbýt dokonalá a zvát další miminko do naší rodiny navzdory tomu, že nejsme bezchybní rodiče. Protože vím, že to hlavní – lásku a péči – mu můžu slíbit s čistým svědomím. A to není málo.

Zaměř pozornost na to dobré

To je myšlenka, kterou bych vám tímto článkem chtěla předat. Nenechte se otrávit nevyžádanými radami a hodnocením od ostatních, nenechte nikoho, aby snižoval vaši snahu a nadšení, ať už se týká čehokoliv, využijte náročná období jako příležitost k vnitřnímu růstu a posílení. Užívejte si vědomě své děti aspoň chvilku denně. I když cítíte únavu, najděte si pár vteřin na tiché poděkování za to, co máte, na vděčnost…

To všechno je obrovsky povznášející v té šedé každodenní rutině, která štěstí a radost někdy důmyslně zakrývá. Věřte, že obojí tam někde je, protože obojí je stav mysli, vychází z vás. Když si to budete hýčkat a opečovávat skrze čas pro sebe, rozkvetete spokojeností.

Oslovila tě myšlenka zpomalení a laskavosti k sobě samé? Budu ráda, když se ke mně přidáš na Facebooku a potkáme se trochu osobněji u některého z živých webinářů a streamů, které tam pravidelně pořádám.

Přeju každé z vás co nejspokojenější dny naplněné vděčností!

Klára

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsem autorka eBooku Focení srdcem. https://danaleitner.cz/prodejni-stranka-ebooku-foceni-srdcem/ Miluji focení jedinečných momentů po narození a předávám mé znalosti začínajícím fotografům formou workshopů. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.