Můj příběh 

Miluji focení jedinečných momentů miminek po narození a předávám mé znalosti začínajícím fotografům formou workshopů, nově ráda fotím na lokacích na Mallorce.  

Moje práce je mým koníčkem!

Pracuji jako fotografka z pohodlí svého domova, kde mám zřízený foto ateliér v podkroví, určený především na focení novorozených miminek, těhulek a rodin. Chodí ke mě úžasní klienti a s důvěrou mi dovolí pořídit vzpomínky z těchto jedinečných období očekávání a narození jejich miminka.

Vždy jsem obdivovala ty jemné a něžné fotografie novorozeňátek, proto jsem vděčná, že můžu být tím, kdo je vytváří.

I po stovkách focení jsem u každého dalšího miminka fascinovaná jeho dokonalostí. Navíc si vždy vybavím své dva syny a na ty nenahraditelné intimní chvíle, které zažívá maminka s novorozencem. Stále znovu je pro mě zázrak vidět a cítit nový život.

Retušování fotografií si užívám jako momenty určité meditace, kdy čas běží úplně jiným tempem.

Jsem vděčná, že především dělám to, co mě baví a naplňuje.

Vnitřní štěstí z práce 

V roce 2000 jsem odcestovala do daleké Asie, kde jsem se živila jako modelka a byla jsem na druhé straně objektivu. Velmi se mi dařilo, vydělávala jsem si i slušné peníze. Práce modelky mě ale nenaplňovala, zpětně bych řekla, že mě spíš obtěžovala. Mnoho hodin na castingu, čekání, nejistota… 

S focením jsem začala jako s volnočasovým koníčkem. Fotila jsem různá krásná místa v Asii a po čase i své kolegy z modelingu. Velkou výhodou bylo, že jsem věděla, co se od výsledné fotografie očekává. To mi pomáhalo fotografované lidi vždycky i dobře vést do slušivých póz, což mí klienti oceňují dodnes :).

Když jsem se po více než deseti letech života v zahraničí nečekaně vrátila do České republiky, vůbec jsem netušila, co tu budu dělat. Začala jsem soukromě doučovat angličtinu, ale jako profesi jsem to vnitřně prostě necítila.

Řekla jsem si tedy, že zkusím focení. Nabízela jsem nejprve focení hlavně kamarádům a známým. Fotky se jim moc líbily a nabízeli mi za ně čím dál častěji i peníze. Cítila jsem, že právě tohle je to pravé, a začala jsem se v téhle profesi zdokonalovat.

Ne-veselé období

Nepřipadala jsem si dost dobrá a pochybovala jsem, zda se focením uživím. Ze začátku mě i někteří „kolegové“ zrazovali od toho, že nemám dostatek zkušeností a znalostí, žádný ateliér… Nezapomněli připomenout obrovskou konkurenci a to, že já přeci nemám „jméno“.

Vyloženě mi nikdo z kamarádů, co fotili, nebyl schopný a ochotný předat aspoň kousek svého know how – až na pár výjimek. Nevzdala jsem to a většinu věcí jsem se naučila sama, na kurzech, nebo jsem si dohledávala a dokupovala workshop kurzy online.

Bude líp

Začala jsem fotit svatby jako druhý fotograf - aneb asistentka hlavní fotografky. Když mi moje mentorka řekla, že se jí moje fotky jako jediné od asistentů líbí natolik, aby je zahrnula do finálních fotek, které dává klientům, svitla ve mně naděje. Byla jsem vděčná za příležitost a začala si víc věřit.

Postupně mi začaly chodit nabídky na focení svateb jako hlavní fotografce. Měla jsem příšerný strach, ze kterého se mi nejednou zvedal žaludek. Je to nepředstavitelná zodpovědnost. U svateb není místo pro chyby a přešlapy. Když se něco nestihne, nebo nepovede, kariéra v háji.

Nabídky mi chodily čím dál častěji, moje fotky se všem líbily. Jenže já nechtěla trávit v létě víkendy bez rodiny. Tak jsem se tak trochu vrátila na začátek a uvažovala, jakou cestou se vydat dál. Moc se mi líbily roztomilé fotky novorozených miminek. V té době už jsem byla sama maminkou, tak jsem se nadchla pro představu newborn focení.

Zašla jsem na živé workshopy, zkoukla jsem i některé online... V tomto období jsem pochopila, že když si zvolím správnou profesi, v níž budu naprosto sama sebou, přijde i přirozené flow, radost a naplnění. Tato kreativní intuice mě vede dodneška.

Dnes jsem šťastná, že si svůj čas na „práci“ sama koriguji, že dělám to, co mě baví, vytvářím lidem krásné vzpomínky na období očekávání a narození jejich miminek.

Co nabízím klientům já

Protože vím, že pro mě samotnou nebylo snadné najít ucelené informace a návody na focení miminek na jednom místě, chci toto nabízet nejen začínajícím fotografům, kteří se pro tento obor nadchnou, ale také svým odvážným klientům, kteří by si miminko třeba chtěli fotit častěji a více umělecky i doma.

Nemusejí googlit, nebo nakupovat přes zahraniční servery, ale najdou vše potřebné v mém e-booku, či v mých online workshopech, které jsou v češtině. Plánuji pro ně také živé semináře a workshopy jako bonus. Mohou tím přeskočit dlouhé roky studia, které jsem tomuto oboru věnovala já. Jasně, chce to trénink, protože žádný video kurz neudělá ze začátečníka zkušeného fotografa, ale od toho jsem tu pro své klienty na živých workshopech, kde si vše mohou bezpečně vyzkoušet, zeptat se, poznat veškeré potřebné vybavení v praxi a nabrat cenné zkušenosti. Těším se na spoustu legrace a na společné kreativní chvíle!

Dana

 

 

Dana Leitner - IČ: 72448822, se sídlem v Praze 6, ul. Sadová 447/13, 161 00. 

https://danaleitner.cz/obchodni-podminky/ 

https://danaleitner.cz/ochrana-osobnich-udaju/